‘Türkiye Okumaları’ Başlıyor

Dünden bugüne insan, bildiklerini çoğaltarak bunların gereğinde üretilen uygulama ve araçların sayesinde dünyayı herşeyiyle birlikte egemenliğine aldı. Ötesi, insanların çok küçük bir azınlığı, kendilerinden milyonlarca kez büyük bir çoğunluğu kolay yaşam için üretilmiş yordamların haksız kullanımıyla köleleştirdi. Sömürü ve israf, bu egemenlerin vazgeçemedikleri yaşam biçimlerine dönüştü. Binlerce yıl yan yana yaşamış türler son birkaç yüzyılda insanın çöplerinin altında tükeniyor.

Bugün artık gündemimizde nasıl doyacağımız, nasıl giyineceğimiz ve nasıl barınacağımız değil, hayvan ve bitki türlerinin ve sayılarının azalışı, yağmur ormanlarının tahribi, buzulların erimesi, petrolün tükenişi, çevre kirliliği, küresel ısınma ve nihayet dünyadan kaçış var. Hakikatini ve adaletini hırs ve tamahına mahkum etmiş insanlık göz göre göre kendini kesin bir yok oluşa götürüyor. Sağda solda çıkan cılız itirazlar dayatılmış yaşamın baskın gürültüleri arasında kaybolup gidiyor.

‘Türkiye Okumaları’ üst başlığıyla gerçekleştireceğimiz etkinlikler dizisi, insanlığın mutlak var oluşuyla mukadder yok oluşu arasında geçen insanları, olayları ve fikirleri harmanlamak, yeryüzünde başkalarının yaşanmışlıkları ve yaşanacaklarının ‘bizim’ yaşanmışlık ve yaşanacaklarımıza etkilerini ve katkılarını ortaya koymak, benlik ve gelecek tasavvurlarımızı şekillendirirken olandan ve olacaktan haberdar etmek, insanın bizatihi varlığının zulümden adalete ve inkardan hakikate bir yürüyüş olduğunu bir kez daha hatırlatmak için düşünüldü. İlgi alanımızdan ve ilişkili çevremizden hareketle dünyada olup bitenleri kendimizle kıyaslama ve böylece konumumuzun ortaya çıkarılması hedeflendi. 

Covid19 Pandemisinin tüm dünyayı etkisine ve kontrolüne aldığı bu günlerde küresel işleyişin yavaşlaması, evde kalma zamanlarının artması ve ötekilerle etkileşimin azalmasıyla; içe ve öze dönük düşünmelerin çoğalmasını ve çevreyle etkileşimlerimizde ‘enstantane’ süresinin zorunlu olarak uzamasını getirdi. Dün göremediklerimizi ve duyamadıklarımızı bugün görür ve duyar olduk. Türkiye Okumaları’nın görüş ve duyuşlarımızı daha ileriye taşıyacağını umar, çevrimiçi gerçekleştirilecek etkinliklerimizi teşriflerinizi bilgilerinize sunarız.

‘Türkiye Okumaları’ Başlıyor

Etkinlik Takvimi

<< Mayıs 2022 >>
PSÇPCCP
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

HSV Etkinlikler

Kayıtlı yeni etkinlik yoktur.

HSV Duyuru

HSVistanbul burs başvuruları başladı.

Değerli Öğrenciler, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı geçmişten günümüze nesil yetiştirme Devamı

Sizin de Bu Dünya’da Dikili Ağaçlarınız Olsun!

Ülkemizde son günlerde çıkan yangınlarla kaybettiğimiz ormanlarımızı başka alanlarda yeniden yeşertmek için Devamı

Eczacılar ve Öğrenciler Dayanışma Programı

“Eczacılar ve Öğrenciler Dayanışma Programı” Hayat Vakfı Eczacı Kozaları tarafından, yardımcı eczacılık Devamı

Bir Kurban, Bin Tebessüm

Hayat Çocuk Merkezi olarak bu Kurban bayramında da ihtiyaç sahibi ailelerimize siz Devamı

‘Türkiye Okumaları’ Başlıyor

Dünden bugüne insan, bildiklerini çoğaltarak bunların gereğinde üretilen uygulama ve araçların sayesinde Devamı