BUYURUN DOSTLAR, BUYURUN

HayatCuması, bindokuzyüzdoksandan beri süregelen bir Hayat Vakfı geleneği. Cerrahpaşa’da, caddeüstünde bulunan yıldızlar apartmanın üçüncü katında, iki artı bir büyüklüğündeki dairede, geçmiş bin yıllar sorgulanıp, gelecek yüz yıllar kurgulanırken başlamıştı, bu gelenek. Altı kıtalı ve üç okyanuslu dünyamızı aşıp, evreni dolaşan zihinlerimiz, bütün bir haftanın yorgunluğunda ama yıllara uzayan kardeşliğin ve dostluğun özleminde soluklanırken, adıyla müsemma abimizin elinden çıkmış nimetlerden müstefit oluyordu, bedenimiz.

Zaman içinde Konyalı’dan bağış HayatKonağına taşınıp daha da genişlerken çemberimiz, soframız da büyüyüp serpiliyordu. Öğrencilerimiz, bu sofraların olmazsa olmazıydı hep. Ve gelişlerini cumalara taşıyan uzakta yaşayan yakın dostlarımız. Büyük şehrin sakinleri içinse, bu sofralar, yalnızlaştıran kalabalıklardan kaçıp kurtulmanın bulunmaz sebebiydi. Kimi zaman bir dost evinden, kimi zaman bir dost elinden gelen ikramlarımız, hep bir dost cebinden karşılanıyordu. Çok nadir masalara taşınsa da, yere diz çöküp ya da bağdaş kurup oturmanın gereğinde sürüp geldi yıllarca.

Yemek sonrası ise bambaşka alemler yaşanıp durdu, bu HayatCumalarında. Bazen bir köy kahvesi tadında, bazen bir irfan meclisi kıvamında, bazen bir düşünce kuruluşu ağırlığında, bazen bir sıra gecesi hafifliğinde, bazen de komplo tezgahları gürültüsünde geçen akşamlar; yaşlı genç, mezun öğrenci, hoca talebe girdaplarına düşmeden; ayıplanma, küçümsenme dehlizlerine girmeden; büyüklenme, önemsenme açmazlarına kapılmadan; herkesin kendini özgürce ifade ettiği ortamlar oldu. Herkes övenin övgüsünden ve yerenin yergisinden emin oldu, burada. Hep bilindi ki, övülen varsa övülmesi gerektiği içindir ve yerilen varsa yerilmesi şart olduğundandır. Geceyi tülleyen muhabbetler hikmete ererken, gönülleri besleyen sohbetler bilgiye kavuşmak oldu.

Ve, şubeleri kuran can dostların taşımasında, tüm Anadolu’ya erişti, bu meclisler. Arada bir, çarşamba veya perşembe kaçamakları olsa da, cuma, hep tercih edilen oldu. Payitahtta filizlenen HayatÇınarı, kökleriyle toprağına sıkı sıkı tutunurken, dallarıyla koca bir coğrafyayı kucakladı. Şimdi, her CumaHayatında bulunan her HayatDostu, her HayatKonağında bir Hayatİkliminin yaşandığının bilgisinde ve bilincinde, yeni dirençler yığıyor modernitenin önüne.

İnanıyoruz ki, bizden başka kimse yok, zihnimizi ve aklımızı inkara karşı ihata edecek ve inanımızın surlarını yükseltecek kibirden ve küfürden emin kılmak için.

Sizi bu anlam haritası üstünde, İstanbul’dan Şanlıurfa’ya, tüm Anadolu’ya, açılmış her mevzi için katkı vermeye davet ediyoruz. Verdiklerimizle kurulacak her sofra, bedenlerimizden öte gönüllerimizi doyuracak ve o sofraların müdavimleri, gün gelip yedireceklerden olup; hayrın, hakikatın ve adaletin tecellisi için akıl üretip ter dökecekler, biiznillah!

Bağış için tıklayınız.

 

BUYURUN DOSTLAR, BUYURUN

Etkinlik Takvimi

<< Ekim 2020 >>
PSÇPCCP
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

HSV Etkinlikler

Kayıtlı yeni etkinlik yoktur.

HSV Duyuru

HSVistanbul burs başvuruları başladı.

Değerli Öğrenciler, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı geçmişten günümüze nesil yetiştirme Devamı

Sağlıkta Adalet BETİM Kitaplığı’ndan Çıktı

Sağlığın sadece bir tıp problemi olarak görülmediği günümüzde, tıp etiği konusu büyük Devamı

Hayat Bilgisi Yazı Yarışması Sonuçları

Yarışmaya adını veren “Hayat Bilgisi” çalışması gençlerin en çok ihtiyaç duydukları ve Devamı

Hayat Bilgisi Yazı Yarışması

İnsan, hayatın her anında bir ilahi sorguyla karşı karşıyadır. Bunun en güzel Devamı

Üniversite Öğrencilerinin Covid-19 Pandemisinin Doğru Yönetimi Konusunda Eğitilmesi ve Normalleşme Sürecine Katkısının Sağlanması

Covid-19 Pandemisi sürecinin yeni normal safhasına geçtiğimiz şu günlerde ve öncesindeki karantina Devamı